Otevřít menu
penzion Holín
penzion Holín
Email ubytování Český ráj Rezervace ubytování Jičín Facebook ubytování Český ráj |

Hruboskalské skalní město

Při svém pobytu nevynechejte Hruboskalské skalní město 21km s arboretem Bukovina, které leží mezi hradem Valdštejn 24km a zámkem Hrubá Skála 20km. Návštěvníci mohou obdivovat impozantní skalní útvary a velmi často i horolezce zdolávající okolní věže.

Díky pramenům Hruboskalska bohatým na vápenaté ionty zde vznikly lázně Sedmihorky 20km, ty jsou začátkem i cílem naučné stezky „Hruboskalsko“.

Drábské světničky

Příhrazských skalách 32km naleznete zříceninu skalního hradu Drábské světničky 29km, z něhož shlížíte do úchvatné krajiny kolem řeky Jizery. Tyto skály jsou na mohutných blocích při okraji plošiny u čedičového vrchu Mužský 29km.

Dřevěná zvonice

V Rovensku pod Troskami navštivte dřevěnou zvonici ze 17.století 17km, která je zcela výjimečná třemi „rebelantskými“ zvony. Srdce zvonů je obrácené vzhůru a rozezní se šlapacím pohybem. Kostel sv. Václava leží v těsném sousedství zvonice a jeho cenná středověká keramická výzdoba stojí za zhlédnutí.

Vrch Kozákov

Kozákov 28km je nejvyšší horou Českého ráje. Na jejím vrcholu stojí Riegrova chata a v těsné blízkosti rozhledna. V letním období je vyhledávaným místem pro adrenalinové vyznavače paraglidingu. Zdejší bohaté naleziště polodrahokamů je v soukromém vlastnictví a můžete si zde svůj nález zkusit obrousit. V zimních měsících můžete vyrazit za lyžováním i sem. Menší děti mají možnost učit se v místní školičce, a ty starší mohou využít ski-crossovou dráhu.

Vrch Tábor

Vrch Tábor 15km je vyhledávaným poutním místem a může se pochlubit rozhlednou, jenž je přes 20m vysoká a je právem označována za jednu z nejhezčích v Čechách. Trasa ze severní strany je lemována Křížovou cestou, která začíná u obory. Jeden kilometr pod vrcholem Tábora se nachází turistická rozhledna: Alainova věž, jde původně o historickou střílnu a je další vhodnou turistickou zastávkou.

Lomnice nad Popelkou, Železný Brod

Lomnice nad Popelkou 13km je městem na pomezí Českého ráje a Podkrkonoší. Typické pro město jsou stavby lidové architektury: vesnická památková rezervace Karlov. Dalším výletním místem může být volně přístupný ochoz skokanského můstku v Popelkách. V letních měsících Vás příjemně osvěží prostorné koupaliště u obory pod Táborem s čistou vodou a velkým dětským hřištěm.

Železný Brod 32km leží v údolí řeky Jizery a je rozcestím pro turistické výpravy do Krkonoš, Jizerských horČeského ráje. Část města zvaná Trávníky s cennými příklady lidové architektury je chráněna jako vesnická památková rezervace. Na každém kroku je zde vidět, že je toto město městem sklářů a bižuterie.

Válečné muzeum

V Újezdě pod Troskami 13km navštivte Válečné muzeum, ve kterém naleznete expozice z válek: prusko-rakouské, 1.světové a 2.světové.

Muzeum panenek

V Troskovicích 16km naleznete Muzeum panenek a medvídků, expozice představí vývoj více jak 2000 exponátů panenek a medvídků až po současnou uměleckou produkci.

Muzeum Český ráj

Muzeum Český ráj v Turnově 25km nabízí expozice mineralogické, geologické a sbírku drahých kamenů. Muzeum též vlastní Dlaskův statek v Dolánkách, 28km jde o jeden z nejlépe dochovaných roubených statků pojizerského typu se špejcharem /roubená sýpka/, který sem byl přemístěn z Hrubého Rohozce.

nahoru